Ve světě strojírenství se můžete setkat s různými jevy a procesy. Galvanické zinkování patří právě k těmto procesům. Pokud jste o galvanickém zinkování doposud neslyšeli, pojďme si tento zajímavý proces představit. Dozvíte se, co je žárové zinkování a co je galvanické zinkování, jaké jsou hlavní rozdíly galvanického a žárového zinkování, jak probíhá žárové zinkování a jak galvanicky zinkovat.
Jak se zinkuje?
Obecně je výsledkem zinkování dlouhodobá ochrana spodního materiálu, a to převážně před korozí či jiným okolním vlivem. Tato metoda ochrany výrazně prodlužuje životnost materiálu a zachovává beze změny jeho vlastnosti a odolnost. Druhy provedení jsou tzv. žárové zinkování a galvanické zinkování.
Proč se zinkuje?
Takzvaný pozink má pestré využití: od pozinkovaných pletiv (životnost 20 – 40 let) a střešních plechů, přes různé konstrukční celky (schodiště, zábradlí, regály), až po klempířské prvky. A pokud se vám specifický stříbřitý povrch nelíbí, nebo nehodí do celkového designu, nezapomeňte, že čerstvé, lesklé, nezoxidované, pozinkované plechy je třeba ponechat pro zaručení přilnavosti základní barvy k plechu po určitou dobu bez nátěru a následně zvolit vhodnou barvu určenou právě na tento typ povrchu.
Co je to žárové zinkování?
Žárové zinkování je metoda ochrany kovů proti korozi. Po předúpravě se galvanicky pokovený kovový nebo nekovový materiál ponoří do tekutého kovového zinku, aby se povrch ocelového výrobku přilnul k vrstvě zinku, čímž se zlepší odolnost materiálu proti korozi a zlepší se vlastnosti materiálu. Galvanizace za studena má pomocí elektrolýzy vytvořit hladký a hustý kovový povlak, který splňuje požadavky na povrch kovových a nekovových výrobků.
Žárové zinkování má velmi dlouhou historii. Již v roce 1741 objevil francouzský chemik Paul-Jacques Malouin, že zinek může ochránit ocel před korozí. Avšak tento postup zdokonalil do dnešní podoby až v roce 1837 jiný chemik. Byl to Stanislas Sorel, který zavedl chlorid amonný jako tavidlo. Od této doby se metoda nazývá zinkování v roztaveném zinku, zinkování ponorem, žárové zinkování.
Jak probíhá žárové zinkování?
Ocelové svařence, výpalky očištěné od mastnoty, okují, rzi, barvy atd. se ponoří do lázní s kyselinou k odmoření. Poté následuje oplach ve vodě a následně ponoření do tavidla. Po osušení se zboží ponořuje do roztaveného zinku při teplotě 450 °C.
Na povrchu oceli se vytvoří povlak s podílem slitinových fází zinku a oceli a vnější vrstvou čistého zinku ve vrstvě od 3 090 mikronů, jde i větší vrstva, ale musí se použít ocel s vyšším obsahem křemíku, který však může způsobit křehkost povlaku.
Hlavní přednosti galvanického zinkování
Žárové zinkování má velké výhody a do dnešní doby je to nepřekonaná ochrana oceli před korozí. Vyniká zejména:
- Dlouhá životnost (13 mikronů úbytek/rok).
- Rovnoměrný povlak na celém povrchu i vnitřních a obtížně přístupných plochách.
- Stejná vrstva i na hranách.
- Odolnost proti mechanickým vlivům.
- Bezproblémové svařování všemi způsoby zinkové
- Jednoduchá kontrola kvality.
- Nízké vstupní náklady.
- Možnost kombinace s dalšími povlaky.
Číslo mezinárodní zinkovací normy EN ISO 1461.
Kolik stojí žárové zinkování?
Cena zinkování počítá z hmotnosti materiálu po pozinkování (nárůst hmotnosti může být až 5%). Cena zinkování je orientační – pro materiál od 1 kg do 50 kg se pohybuje okolo od 30-55 Kč/kg. Cena zinkování za materiál nad 1.000 kg se pohybuje okolo 9-25 Kč/kg.
Co je to galvanické zinkování?
Co je galvanické zinkování a co je galvanický zinek? Pokud hovoříme o galvanickém zinkování, nebo také elektrolytickém zinkování, hovoříme o elektrolytickém ději, během kterého se na elektrovodivé materiály (ve většině případů železné díly, nebo také katody) elektromechanicky vyloučí zinkový povlak, a to tak, že se zinek na nich rozpustí. V tomto případě je zinek jinak zvaný anoda.
Galvanické zinkování je zcela jiná technologie v porovnání s žárovým zinkováním. Galvanické zinkování má totiž zcela jiné výstupné vlastnosti, horší jsou především vůči povětrnostním vlivům. Galvanické zinkování je vhodné na technické a konstrukčně náročnější díly. Zatímco žárové zinkování, které je za galvanické zinkování často zaměňováno, je vhodnější na rozměrově velké konstrukce.
Jak probíhá galvanické zinkování?
Jak galvanicky zinkovat? Na začátku je postup podobný, jako žárové zinkování. Ocelový povrch se očistí od rzi, okují, odmastí a odmoří. Poté se zboží zavěsí do vodního roztoku zinečnaté soli (elektrolyt) a zapojí se jako katoda ke zdroji stejnosměrného proudu.
Jako anoda se zapojí desky z čistého zinku (99,995 %). Elektrolyt může být kyselý, alkalický i neutrál. Jakmile se zapojí proud, začne probíhat elektrolytický děj, kdy se zinek z anody rozpouští a plave ke katodě, kde se vylučuje na povrchu materiálu.
Vrstva galvanického zinku má jemnozrnnou strukturu, běžná vrstva je 58 mikronů, ale dá se udělat až 20 mikronů. Avšak pro tlouštku vrstvy větší jak 15 mikronů je finančně výhodnější zboží žárově zinkovat.
Elektrolytické pozinkované předměty se běžně chromátují, tato úprava ochrání galvanický zinek při dopravě a skladování. Chromát je žlutý, modrý, zelený ale i bezbarvý. Galvanicky pozinkované díly nejsou vhodné do venkovního prostředí.
Hlavní přednosti galvanického zinkování
Galvanické zinkování vyniká především:
- Slabá vrstva vhodná k aplikaci různých druhů barev.
- Elektrochemická ochrana.
- Ochrana proti mechanickému poškození.
- Dobrá odolnost proti abrazi.
Dle těchto základních srovnání vychází, že žárové zinkování je vynikající povrchová úprava pro venkovní použití, zatímco galvanický zinek je spíše o estetickém pohledu a nikoliv jako ochrana před rzí.
Kolik stojí galvanické zinkování?
Cena zinkování se odvíjí od celkové váhy zakázky a stejně tak od síly profilovaných prvků (lehké, středně těžké a těžké). Orientačně se může cena zinkování konstrukcí pohybovat (dle ceny zinku na světovém trhu) mezi 8 Kč/kg a 11 Kč/kg pozinkovaného zboží
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.